9. sınıf biyoloji kitabı cevapları, lise 1 biyoloji cevapları

2012-12-02 15:01:00

 

9. sınıf biyoloji kitabı cevapları, lise 1 biyoloji kitabının etkinlik cevapları, lise 1. sınıf biyoloji kitabı etkinlik ve sorularının cevapları
 
9. sınıf biyoloji kitabı Sayfa : 28 cevapları
 
Tablo
 
kurbağa-çok hücreli canlı
amip-tek hücreli canlı
timsah-çok hücreli canlı
yunus-çok hücreli canlı
öglena-tek hücreli canlı
ceviz ağacı-çok hücreli canlı
maydonoz-çok hücreli canlı
şapkalı mantar-çok hücreli canlı
 
2)Canlılar neden beslenmek zorundadır?
Büyümekgelişmekenerji elde edebilmekyaşamını sürdürebilmesi için..
 
3)atmaca-fare
İnsan-etsüt
baykurş-Fare.küçük böceklersıçan
yılan-fare
köpek balığı-küçük balıkları yer..
 
4)canlılar yaşamaları için gereken enerjiyi nasıl elde eder?
oksijenli ve oksijensiz solunum yaparak elde eder..
 
5)Doğal yaşamı deniz olan alglerin diğer canlıalarla ortak özelliği nedir ?
Beslenmeüremeboşaltım..
6)Çok hücreli canlılarda büyüme nasıl olur ?
Çok hücreli canlılarda büyüme yavaş yavaş meydana gelir.Beslenerek ve üreyerek büyür..
7)Canlılarda boşaltımın önemini açıklayınız!
Canlıların yaşamını devam etirebilmesi için vücudunda biriken atık maddeleri vücudundan uzaklaştırması gereklidir..
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı sayfa 38-40 da olan araştırmaların cevapları
 
 
Kanımızın Asit ve Baz dengesi bozulduğunda neler olabilir?
 
PH değeri organizma için çok önemlidir. Biyokimyasal tepkimelerin gerçekleşebilmesi için pH’ın belirli bir düzeyde tutulması gerekir. pH’daki çok az bir değişiklik bile biyokimyasal tepkimeleri olumsuz etkiler.Bu nedenle pH değerinin sabit kalması gerekir.İnsan kanının pH’ı 74’e eşittir.İnsan kanının p H’ı 7’ye düşerse ya da 78’in üstüne çıkarsa ölüm olayı meydana gelir.Bazı bakteri ve mantarlar asidik ortamlarda yaşayabilirfakat bazik ortamlarda yaşayamazlar.
 
 
Buz tabakası niçin su yüzeyinde kalır? Buzun su yüzeyinde kalmasının suda yaşayan canlılar için önemi nedir?
 
Sular her zaman yüzeyden donarlar vew buz her zaman suyun üzerinde yüzer dibe batmaz.Eğer suyun tüm diğer sıvılardan soğudukça yoğunluğu artsaydı  yani buz suyun dibine batsaydı  bu durumda okyanuslar denizler ve göllerde donma alttan başlayacaktı.Alttan başlayan donma yüzeyde soğuğa kesilecek bir buz tabakası olmadığı için  yukarı doğru devam edecekti. Böylece Dünya’daki göllerin ve akarsuların çok büyük bölümü dev birer buz kütlesi haline gelecekti. Böyle bir Dünya’nın denizlerinde hiçbir canlı yaşayamazdı. Denizlerin ölü olduğu birekolojik sistemde kara canlılarının varlığıda mümkün olamazdı. Kısaca Dünya eğer su normal davaransaydı ölü bir gezegen olacaktı.
Suyun yukarıdaki anlatılan özelliği Dünya üzerindeki denizler açısından çok önemlidir. Eğer bu özellik olmazsa yani buz suyun üzerinde yüzmezse Dünya üzerindeki suyun çok büyük bir bölümü tamamen donar göllerde ve denizlerde hiçbir yaşam kalmazdı. Suyun yüzeyi ise 0°C’ye vararak donar. Ama sadece yüzey donmuştur. Yüzeyin altında kalan 4°C’lik bir su tabakasıbalıkların ve diğer su canlılarının yaşamlarını sürdürmeleri için yeterlidir.
 
Tereyağı ve kuyruk yağının yiyeceklerde kullanılmasının karaciğerinizi n asıl etkiler?
 
Karaciğer yağlanması adı üstünde karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Orta yaş üstü özellikle kilolu kişilerde oldukça sık görülür. Erişkin insanların yaklaşık %20-30 ‘unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her 10 kişiden birine karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğer yağlanması genellikle hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilir.
Karaciğerimiz kanımızın toksinlerden ölü hücrelerden mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organizmadır. Karaciğerin en önemli görevlerinden birisi de yağ yakıcı rolüdür bu yüzden kilo kontrolünde karaciğerin önemli bir işlevi vardır.
 
Minerallerin insan vücudundaki işlevleri nelerdir?
 
Nikel
 
Bu maden pankreası ve karaciğeri etkiler. Ancak bu konudaki bilgiler hayvanlar üzerinde yapılan deneylere dayanmaktadır. İnsan üzerindeki etkisi kesinlikle bilinmiyor. Kaynaklar; mantarlahana tahıl meyveler havuç kuru fasulye.
 
Manganez
 
Beden bu madeni böbreklerde ve karaciğerde depolar. Eksikliği kısırlığa zor gelişmeye yol açar.
Kaynaklar; kuşkonmaz tahıl ve yağlı bitkiler (ceviz badem v.b.).
 
Magnezyum
 
Yapılan deneylerde farelerin besini magnezyumdan yoksun olduğunda damarlarda genişleme kalpte hızlı atış ve tansiyon düşüklüğü görülmüştür. Tez kızan insanlarda da bu mineralin noksan olduğu anlaşılmıştır. Aşırı rafine besin yiyenlerin ve yeşil sebze yemeyenlerin bu minerale gereksinimi vardır.
Kaynaklar; domates soğan incir üzüm hurma badem yulaf çavdar buğday fındık kara turp gravyar peyniri havuç kereviz marul pırasa.
 
 
Kobalt
 
Bedenimizde az miktarda bulunan bu maden B12 vit*****ni oluşturan elemanlardan biridir. Kandaki alyuvarların gelişmesi için gereklidir.
Kaynaklar;
mantar mercimek burçak.
 
 
Çinko
 
Bu maden hücrelerde özellikle de tiroit ve cinsiyet bezlerinde bulunur. Çinko insülinin bileşiminde yer alan bir madendir. Eksikliği yaraların zor kapanmasına karaciğer sirozuna yol açabilir.
Kaynaklar; tahıl pancar lahana.
 
Bakır
 
Bedendeki etkisi kesinlikle bilinmiyor. Ancak anemide doktorlar hastalarına kobalt demir ve bakır verince iyi sonuçlar alıyorlar. Kaynaklar;
kuru üzüm pancar havuç muz ıspanak lahana erik kayısı badem fındık çavdar.
 
Alüminyum
 
Bedenin çeşitli organlarında bulunur. Eksikliği uykusuzluğa ve kaygıya neden olur. Kaynaklar; elma kavun mantar kuşkonmaz enginar
 
 
Sodyum ve Klor
 
Bu iki maden bedenimizde büyük rol oynar. Midemizin hidroklorik asit yapabilmek için klora gereksinimi vardır. Hidroklorik asit proteinlerin normal sindirimi ve madensel tuzların kana kolayca yerleşmesi için gereklidir. Sodyum ve klor birçok besin maddesinde ve doğal olarak sofra tuzunda bulunur. Bu madenlerden yararlanmak amacıyla aşırı tuz yemek doğru olmadığı gibi tuzu besinden tamamen kaldırmak da doğru değildir (doktor tavsiyesi hariç). Çünkü bu madenlerin eksikliği bacak kaslarında kramplara bazen bulantıya yorgunluğa ve baş dönmesine neden olabilir. Sıcak havalarda duyulan yorgunluğun ve bitkinliğin bir nedeni de bedenin terle aşırı tuz kaybetmesidir. Sodyum ve klor kaynakları;
fasulye kestane tahıl pancar kereviz maydanoz marul ıspanak hurma v.b.
 
Potasyum
 
Bedendeki tüm hücrelerin kasların ve dokuların bu madene şiddetle gereksinimi vardır. Birçok ünlü besin uzmanına göre kanser hastalığının bir nedeni de bedenin potasyumdan yoksun kalışıdır. Bu eksiklik besinlerin bu madenden yoksun bir toprakta yetişmesinden ileri gelir. Tahılda bol miktarda potasyum bulunur. Ancak rafine edilmiş tahıldaki potasyumun dörtte üçü yok olur. Rafine edilmiş besinlerde diğer mineraller de ek******. Potasyum eksikliğinin belirtileri şunlardır; Arterit kabızlık yüksek kan basıncı kaslarda kramp ve gerilme uyuklama gevşeyememe iştahsızlıkkolay soğuk algınlığı ellerde ve ayaklarda üşüme ussal ve kassal yorgunluk ve kanser. Potasyum elma sirkesinde üzümde üzüm suyunda balda pekmezde meyvelerde yeşil sebzelerdedomateste ve özellikle ısırgan otunda bulunur.
 
 
Kükürt
 
Proteinleri oluşturan aminoasitlerde bulunur. Bedenin her dokusunda bulunan kükürt sindirimin temizleyicisi ve antiseptiğidir. Kükürt safra salgılarını olumlu etkiler. Beslenme uzmanlarına göre bedende biriken ürik asidin başlıca nedeni alınan besinlerde fosforun yüksek buna karşılık kükürdün düşük oluşudur. Tüm tahıllarda cevizde bademde ve bu türden yağlı bitkilerde fosfor bulunur. Fosfor-kükürt dengesini sağlamak için adı geçen besin maddeleriyle birlikte bol sebze ve meyve yemeli. Kükürt genellikle sebze ve meyvelerde bulunur.
 
Kalsiyum ve Fosfor
 
Kalsiyumun büyük bir kısmı kemiklerde ve dişlerde bulunur; ancak küçük bir miktarını sinirlerle kaslar kullanır. Asabiyet gevşeyememe uykusuzluk huysuzluk halsizlik kaslarda kramp aybaşı zamanında hanımların karın krampları ve sancıları kalsiyum eksikliğinden ileri gelebilir. Kalsiyum kanın pıhtılaşmasında büyük rol oynar. Eksikliği diş çekidiğinde veya ameliyat sırasında kanamaya neden olabilir. Başlıca kaynaklar:
kara turp kuru incir salatalık. (Gelişmiş ülkelerde kalsiyum kemik tozu halinde hap olarak satılır.) Diğer kaynaklar; pekmez badem susam v.b.
 
Kalsiyum ile fosfor birbirlerini tamamlayan iki mineraldir. Biri eksikse öbürünün de etkisi azalır. Fosfor tahıllarda fındık brüksel lahanası kuru incir patates marul muz ve portakalda bulunur. Dişlerin kemiklerin hücrelerin de fosfora gereksinimi vardır. D vit***** kalsiyum ile fosforun bedene mal olmasını kana geçmesini dişlerde ve kemiklerde depolanmasını sağlar. Sinirler kaslar ve beden gereksinimi olan günlük kalsiyum ve fosforu alamazsa beden bunları kemiklerle dişlerden çekip alır. Kalsiyum ve fosfor fazla miktarda alınınca beden bunları dışkı yoluyla atar. Başlıca fosfor kaynakları;
nohut badem mısır hindiba üzüm mercimek bezelye kepekli pirinç..
 
İyot
 
Tiroit guddesinin dengeli çalışması için iyot zorunludur. İyot eksikliği guatra ayrıca halsizliğe asabiyete ve gerginliğe yol açar. Deniz tuzunda ve denizden çıkan her türlü üründe bulunan iyot gudde sisteminin dengeli gelişmesinde yardımmcıdır. İyot en çok deniz yosununda özellikle de "kelp" denilen yosun türünde bulunur. Diğer kaynaklar her ne kadar azsa da başlıcaları şunlardır:
Kuşkonmaz lahana havuç böğürtlen turp ıspanak domates patates soğan muz. 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı  29.sayfa = 4 numaradan çıkış
67.sayfa = 5.Hidrojen iyonu 6.Hidroksit iyonu 7.Doymamış yağ asidi 8.Düzenleyici direnç arttırıcı 9.E 10.A
100.sayfa= 1.Stoplazma 2.Lilizom 3.Er 4.Golgi cisimciği 5.Ribozom 6.Mitokondri 7.Sentrozom 8.Kloroplast 9.Lökoplast 10.Hücre Zarı
114-118 Arası = 1.D 2.Y 3.Y 4.D 5.D 6.Y 7.Y 1.DNA 2.besinfotosentez 3.zarstoplazma ve çekirdek 4.organikinorganik 5.prokaryon 1.A 2.E 3.C 4.C 5.D 6.D 7.E 8.B 9.D 10.C 11.B 12.C 13.A 14.A 15.C 16.E
119.sayfa = Yatay 1.Timin 4.Pirimidin 6.Mitokondri 9.Asit 14.ATP 15.Vitamin 16.Golgi 17.Lamel 19.Ökaryot 21.Diyaliz 22.Mineral 23.Difüzyon Düşey 1.Turgor 2.Nişansta 4.pH 7.Tuz 8.Kiyin 10.Tepki 11.Aktivatör 12.Üreme 13.Diploit 18.Ozmoz 20.RNA
 
 
 
B bölümü
1-d
2-y
3-y
4-d
5-d
6-y
7-y
 
C bölümü
1-a
2-e
3-c
4-c
5-d
6-d
7-e
8-b
9-d
10-c
11-b
12-c
13-a
14-c
16-e
 
 
BULMACA
 
YATAY
1-timin
4-primidin
6-mitokondri
9-asit
14-atp
15-vitamin
16-golgi
17-lamel
19-ökaryot
21diyaliz
22-minarel
23-difüzyon
 
DÜŞEY
1-turgor
2-nişasta
4-ph
7-tuz
8-kitin
10-tepki
11-aktivatör
12-üreme
13-diploit
18-ozmoz
20-rna 
 
BOŞLUK DOLDURMA
1-DNA
2-BESİN FOTOSENTEZ
3-ZAR SİTOPLAZMA VE ÇEKİRDEK
4-İNORGANİK VE ORGANİK
5-PROKARYOT
 
9. sınıf biyoloji kitabı SAYFA 67 cevapları
 
 
1-) Asitlik ve Bazlık Dengesi
2-) Çok karbonu ve şekeri vücuda alır
3-) Vücut dENGELER
4-) Yapmadık
5-) H+ iYONU
6-) Yapmadık
7-) Yapmadık
8-)Yapmadık
9-) E
10-) B
11-)D
12-) A
 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı Sayfa 100 cevapları :
 
Ribozom= 5
Golgi Cisimliği= 4
Lökoplast= 9
Kroloplast= 8
Sentrozom= 7
Mitokondri= 6
Sitoplazma= 1
Lizozom= 2
Koful= 10
Endoplazmik Retikulum= 3
 
Sayfa 104
 
 
 
Karşılaştırılan Prokaryot Hücre Ökaryot Hücre
özellikler
 
Çekirdek...................... ...........................X.. ......
Hücre Duvarı...............X........ .............................. ..
Kapsül........................ X............................. ...........
DNA........................... X............................. ............
Canlı grupları ...............X(bakteriarkel er).......X(Bitkihayvanmanta r)
Organelleri................... .............................. .X...........
 
 
 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı Sayfa 113 cevapları:
 
 
Yatay
1.Timin
4.Primidin
6.Mitokondri
9.Asit
14.ATP
15.Vitamin
16.Golgi
17.Lamel
19.Ökaryot
21.Diyaliz
22.Mineral
23.Difüzyon
 
DÜŞEY
1.Turgor
2.nişasta
4.PH
7.tuz
8.kitin
10.tepki
11.aktivatör
12.üreme
13.diploit
18.ozmoz
20.RNA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı Sayfa :114 cevapları
 
1.Soru:
# Komşu hücrelerle iletişimi ve madde alışverişini sağlamak
# Hücreyi dış ortamdan ayırır.
# Hücreye şekil verir.
# Madde giriş-çıkşını düzenler.
# Canlı yapıdadır.
# Kalınlığı 6-10 nm'dir.
# Protein yağ ve karbonhidratlardan oluşur.
# Aktif taşıma olayını düzenler.
# Hücrenin beslenmesine yardımcı olur.
# Komşu ve yabancı hücreyi bulur.
# Hücreyi alınacak hormonları tanır.
# Hücrenin yıpranan kısmını onarır.
# Metabolizma atıklarının dışarı atılmasını sağlayarak iç ortamı düzenler.
2.Soru:
Difüzyon
Endositoz
Ekzositoz
Ozmoz
3.Soru:
Bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyorum ama şöyle deyim.
Bakteri ve mantar hücreleri kendisinden daha yogun bir ortama konulursa büzülür.
4.Soru:
Aktif Taşımanın Özellikleri
• Enerji harcanır.
• Taşıma az yoğun ortamdan çok yoğun ortama doğrudur.
• Canlı hücrelerde görülür.
• Enzimler kullanılır.
5.Soru:
Sitoplazmanın bileşiminde en fazla su ( %65-%95) bulunur. Geri kalanı da proteinler yağlar karbonhidratlar tuzlar vitaminler hormonlar ve çeşitli iyonları kapsar. Yumurta akı kıvamında bir yapıdadır.
8.Soru:
a.Hücre yapısı
b.beslenme
c.hareket
d.büyüme
e.üreme
f.solunum
g.sindirim
h.boşaltım
ı.sentez
Açıklama isterse allah yardımcınız olsun...
9.Soru:
Monosakkaritler (Monosakkarit): Basit şekerler tek yapılı şekerler (Örnek; Glikoz: kan şekeri üzüm şekeri Fruktoz: meyve şekeri).
 
Disakkaritler (Disakkarit): Çift yapılı şekerler (Örnek; Sukroz (sakkaroz): şeker pancarı veya şeker kamışı şekeri Laktoz: sütün içindeki şeker Maltoz: tahıl ve baklagillerdeki şeker).
 
Polisakkarit (Polisakkaritler): Çoğul yapılı şekerler (Örnek; Nişasta: bitki tane tohum ve yumrularındaki şeker Selüloz: bitkilere destek görevi yapan insanların sindiremediği çoğul şekerGlikojen: hayvan ve insan vücudunda olan karbonhidrat).
 
Birleşik karbonhidratlar (çoğul şekerler yapısındadırlar): Karbonhidratlarla proteinlerin birleşmesiyle oluşurlar. İnsan vücudu tarafından yapılırlar. Kan grupları olan A B ve Rh bu tip birleşik karbonhidratlardır.
10.Soru:
a.Proteinler hayvan vücudunda organların ve yumuşak dokuların yapı unsurudur.
b.Büyüme ve erginlik dönemlerinde yeni dokuların yapılmasında etkindirler.
c.Yıpranan dokuların onarılması işlevine sahiptirler.
d.Enzimlerin ve hormonların yapımında görev alıp yapılarında bulunurlar.
e.Sinirsel uyarıların iletiminde rol oynarlar.
f.Canlıya destek olma ve hareket olanağı sağlamada görev alırlar.
g.Vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığında ve hastalık etkenlerine karşı korunmada kullanılırlar.
h.Oksijen ve diğer maddelerin vasküler yolla taşınmasında görev alırlar.
ı.Kanın pıhtılaşmasında rol oynarlar.
i.Su ve elektrolit dengesinin korunmasında doğrudan yada dolaylı olarak görevleri vardır.
11.Soru:
a.Sıcaklık: Optimum noktanın biraz üzerinde enzimler etkisiz olmasına karşın sıcaklık düşünce tekrar etkili hale geçebilirler.
 
b.pH: Enzimler pH değişimine karşı çok duyarlıdırlar. Genellikle çok fazla asidik ve alkalik ortamda etkisizdirler
 
c.Enzim/Substrat Derişimi: Eğer pH ve sıcaklık sabit tutulursa enzim/substrat derişimi arasındaki orana bağlı olarak bir tepkime hızı görülür.
12.Soru:
TSGSATGAS
AGSGTASTG
13.Soru:
Bugünkü anlamda hücre teorisi;
-Bütün organizmalar bir ya da daha fazla hücreden meydana gelir.
-Hücreler bütün organizmaların yapı ve işlevlerinin temel taşıdır.
-Yeni hücreler var olan hücrelerin çoğalmasıyla oluşur.
-Canlının kalıtım maddeleri hücrelerde bulunur.
 
 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı sayfa:115 cevapları
dogru/yanlış
1.D
2.Y
3.Y
4.D
5.D
6.D
7.Y
8.Y
9.Y
10.D
Boşluk doldurma
1.DNA
2.organikfotosentez
3.zarsitoplazma ve çekirdek
4.inorganikorganik
5.prokaryot
6.dehidrasyon
7.yapıhidroliz
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı sayfa:115-116
çoktan seçmeli sorular
1.A
2.E
3.C
4.C
5.D
6.E
7.D
8.D
9.B
10.E
11.E
12.D
13.A
14.A
15.C
16.B
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı sayfa:130 cevapları
 
1.Sınıflandırmanın amacı:
Sınıflandırmanın esas amacı yeryüzünde bulunan canlıları akrabalık ilişkilerine göre gruplandırmak ve bu sayede de düzenli bir sistem içinde çalışılmasını kolaylaştırmaktır.
2.aristo canlıları nasıl sınıflandırmıştır:
Aristoteles günümüzden yaklaşık 2300 yıl önce yaptığı sınıflandırmada canlıları yaşam ortamlarına göre (havada karada ve suda yaşayanlar) gruplandırmıştır. O gün için bu sınıflandırmailerici bir özellik taşıyordu. Canlıları “benzer” özelliklerine göre sınıflandırarak onları daha sistemli bir şekilde incelemeyi amaçlıyorlardı.
3.Linnaneus canlıları sınıflandırırken...:
Bitkilere "Species Plantorum"hayvanlara"Systema Naturea" olarak yapmıştır.Sistematik zoolojinin temelini oluşturmuştur.Hayvanlar alemini klasislereklasisleri ordalaraordaları cinslerecinsleri türlere ayırmıştır.
4.Soy oluşumları
Bireysel gelişim
 
 
5.c
6.d
7.d
8.c
9.d
10.e
11.e
12.d
13.d
 
 
 
 
 
9. sınıf biyoloji kitabı sayfa:109
 
tablo:
hayvan hücresi-bitki hücresi
yok-var
var-yok
yok-var
küçük ve çok sayıda-büyük ve az sayıda
var-yok
yok-var
yok-var
 
sf:110
şekilde yukarıdan aşşagıya dogru
1-7-2-8-3-9-4-5
3.mikrotübüller:yapıları sertiçi boş çubuklardır
4.lizozom:hücre içi sindirim yapar
 
Sf:111
6.esnek değilseçici geçirgen
şekil yukarıdan aşşagıya dogru
6-1-7-2-8-6-9-4-10
 
 
lise 1 biyoloji kitbı  201 cevapları :
 
 
 
1.) Sınıflandırmanın esas amacı yeryüzünde bulunan canlıları akrabalık ilişkilerine göre gruplandırmak ve bu sayede de düzenli bir sistem içinde çalışılmasını kolaylaştırmaktır.
2.) Sınıflandırmada kullanılan basamaklara takson basamakları denir.(Taxon=sınıf ve Taxonomy=sınıflandırma)En çok kullanılan takson basamakları şunlardır:

30987
0
0
Yorum Yaz